היחידה ניתנת להוראה בשני תחומי תוכן: חינוך לשוני ומדעים.
מטרות היחידה:
תחום הדעת: מדעי החיים – ביולוגיה
נושא מרכזי: מערכת אקולוגיות נושא משני תופעות מחזוריות בכדור הארץ.
רצף הלמידה: קליטת מידע מהסביבה על ידי החושים.
מרכיבי כדור הארץ דוממים וחיים.
תנועות כדור הארץ סביב צירו וסביב.
השמש גורמות לתופעות מחזוריות.

מטרות:
1. התלמידים יציינו את מיקום האביב על גלגל העונות, החגים והארועים בעונה זו ומזג האוויר האופיני לעונה.
2. התלמידים יתארו את תופעות הטבע האופיינית לאביב והחושים בהם אנו משתמשים על מנת לקלוט תופעות אלו.
3. התלמידים יתארו את מחזור החיים של היצורים החיים השונים המתרבים באביב.
מיומניות המאה ה21:
שימוש בכלי תקשוב – השיעור מוצג באמצעות מצגת אינטראקטיבית שמוקרנת ע"ג הלוח.

שלב בשיעורפעילות
פתיחה היכרות עם גלגל העונות ואירועים מרכזיים ומאפייני מזג האוויר בעונת האביב.
צפייה בסרט המציג את תופעות האביב.
ידעהצגת תופעות טבע אופייניות לאביב ופעילות סביב תופעות אלו.
קישור בין תופעות אלו לחושים שלנו.
הכרות עם מחזורי החיים של יצורים המתרבים באביב.
יישוםקישור בין הנלמד בשיעור לבין שירים מוכרים וביצוע מטלות משותפות על שירים אלו.
מטלת ביצועהתאמה בין תמונות לבין תופעות טבע המתארות אותן.
סיכוםחזרה אינטראקטיבית על קליטת תופעות הטבע באמצעות החושים.
שאלה לדיוןאיך נשמור על הטבע באביב?
משחק לוטו מחזור החיים של יצורים חיים.

יְצוּרִים חַיִּים וּמַחֲזוֹר הַחַיִּים שֶׁלָהֶם

אֵיךְ יוֹדְעִים שֶׁבָּא אָבִיב

מֶזֶג בָּאֲוִיר בָּאָבִיב

מילים ולחן: דתיה בן דור

רַבְיָה שֶׁל חִפּוּשִׁית מֻשֵּׁית הַשְּׁבַע ( פְּרָת מֹשֶׁה רַבֵּנוּ)

נִקְרָא אֶת הַשִּׁיר וּנְגַלֶּה:
אֵילוּ תּוֹפְעוֹת טֶבַע הָאָפְיָנִיּוֹת לָאָבִיב מוֹפִיעוֹת בּוֹ?

פַּרְפַּר לַפֶּרַח /חַיִים נַחְמָן בְּיָאלִיק

פַּרְפַּר, פַּרְפַּר,
פֶּרַח חַי,
רֵד-נָא מַהֵר,
שֵׁב עָלַי.

רֵד-נָא מַהֵר,
מְצֵה וּמְצֵה,
וּמִכּוֹסִי
טַל שְׁתֵה
.


נִקְרָא אֶת הַשִּׁיר וּנְגַלֶּה:
אֵילוּ תּוֹפְעוֹת טֶבַע הָאָפְיָנִיּוֹת לָאָבִיב מוֹפִיעוֹת בּוֹ?

קַן צִפּוֹר / חַיִים נַחְמָן בְּיָאלִיק

קֵן לַצִּפּוֹר בֵּין הָעֵצִים,
וּבַקֵּן לָהּ
שָׁלֹשׁ בֵּיצִים.
וּבְכָל-בֵּיצָה
הַס, פֶּן תָּעִיר
יָשֵׁן לוֹ
אֶפְרוֹחַ זָעִיר.

הָכִינוּ דַּף הַמַּצִּיג תּוֹפְעוֹת טֶבַע הַמּוֹפִיעוֹת בָּאָבִיב.

1בַּחֲרוּ תְּמוּנוֹת מִמַּאֲגַּר הַתְּמוּנוֹת.

2הַדְבִּיקוּ אוֹתָן עַל הַדַּף.

3הוֹסִיפוּ כּוֹתֶרֶת מַתְאִימָה (תּוּכְלוּ לִבְחֹר מִמַּאֲגַּר הַכּוֹתָרוֹת).

נַשְׁלִים אֶת הַתְּשׁוּבוֹת לַשְּׁאֵלוֹת:

בָּאָבִיב יוֹצְאִים לְטִיוּלִים וְנֶהֱנִים מֵהַטֶּבַע.
חָשׁוּב לִשְׁמֹר עַל כָּל הַיֹּפִי הַזֶּה.

מַה אֲנַחְנוּ יְכוֹלִים לַעֲשׂוֹת כְּדֵי לַעֲזֹר לִשְׁמֹר עַל הַטֶּבַע?