מטרות היחידה

תחום תוכן 3: מדעי החיים.
תחום משנה: עולם היצורים החיים.
סטנדרט תוכן 2.3.א. התלמידים יכירו דרכי מיון של צמחים וגם מערכות, אברים, ותהליכים בצמחים.
הישג מצופה: התלמידים יכירו ויזהו בשמותיהם צמחים האופייניים לעונת החורף: כלנית, רקפת, נרקיס. התלמידים ידעו שיש צמחים מוגנים שאסור לקטוף.

שלב השיעור
פתיחההיכרות חזותית ( תמונה) עם שלושת הפרחים.
מידעמידע על שלושת הפרחים (מאפיינים בודדים ומרכזיים).
יישוםפתרון חידות.
מטלת ביצועהכנת תעודת זהות לפרח/ מגדיר פרחים אישי.
סיכוםסיכום: דומה ושונה בין שלושת הפרחים.
מטלת המשךתעודת זהות לפרח חורף נוסף (כל אחד ברמתו).
שאלה לדיון מדוע חשוב שיהיו צמחים מוגנים שאסור לקטוף?
משחקזיכרון מילים ותמונות.

מַה מְשֻׁתָּף לַבּוּלִים?
מַה מְשֻׁתָּף לְכָל הַבּוּלִים?

מִי הֵן ? נִבְחַר תְּשׁוּבָה נְכוֹנָה.


הֵן לָרֹב אֲדֻמּוֹת,
אֶת פְּנֵי הָאֲדָמָה מְכַסּוֹת
בְּשָׁטִיחַ אָדֹם, לָבָן, כָּחֹל.
לִסְפֹּר אוֹתָן אִישׁ לֹא יָכוֹל.



מִי הוּא? נִבְחַר תְּשׁוּבָה נְכוֹנָה.

מִי רֵיחַ טוֹב לָנוּ שׁוֹלֵחַ?
זֶה הַפֶּרַח שֶׁבַּחֹרֶף פּוֹרֵחַ.
הוּא מֵפִיץ רֵיחַ טוֹב בְּכָל פִּנָּה.
זֶהוּ מֶלֶךְ הַבִּצָּה.

מִי הִיא? נִבְחַר תְּשׁוּבָה נְכוֹנָה.


בִּימֵי הַחֹרֶף הַקָּרִים –
הִיא הַבַּיְשָׁנִית,
וְרֻדַּת עָלִים,
מַרְכִּינָה אֶת הָרֹאשׁ בֵּין הַסְּלָעִים,
כְּדֵי שֶׁלּא יֵרָטְבוּ לָהּ הָאַבְקָנִים.

הֲכָנַת תְּעוּדַת זֶהוּת

כַּרְטִיס לַפֶּרַח

מַהוּ בּוּל?


הַבּוּל הוּא פִּסַּת נְיָר קְטַנָּה בַּעַלַת מִסְגֶּרֶת מְשֻׁנֶּנֶת שֶׁעַל גַּבָּהּ מְצֻיָּר אִיּוּר גְּרָפִי ובְצִדָּהּ הָאַחֵר יֵשׁ דֶּבֶק.
כְּדֵי לִשְׁלֹחַ מִכְתָּב, יֵשׁ לְהַדְבִּיק בּוּל עַל הַמַּעֲטָפָה.

מִשְׂחָק זִכָּרוֹן – הוֹרָאוֹת

לִפְנֵיכֶם 12 כַּרְטִיסִים.
בֵּין הַכַּרְטִיסִים מִסְתַּתְּרִים 6 זוּגוֹת שֶׁל מִלָּה וּתְמוּנָה.
בְּכָל תּוֹר הוֹפְכִים שְׁנֵי כַּרְטִיסִים. אִם מְגַלִּים זוּג, מְקַבְּלִים 10 נְקֻדּוֹת.
אִם לֹא מְגַלִּים זוּג, הַכַּרְטִיסִים יִתְהַפְּכוּ חֲזָרָה. שַׂחֲקוּ בַּהֲנָאָה!